Ключові нормативні акти, необхідні для успішного завершення реформи децентралізації

Експерти Центру реформ та місцевого розвитку передали на розгляд в Адміністрацію Президента пропозиції по успішному завершенню в Україні реформи децентралізації.

Дані пропозиції були враховані в концепції проекту змін до Конституції та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яку презентували в Києві 23 жовтня.

 

Основні змістовні тези:

  • Децентралізація має бути завершена, а місцеві вибори у 2020 році повинні пройти на новій територіальній основі. Мають бути сформовані всі громади та всі райони за новим адміністративно-територіальним устроєм.
  • Районні ради мають бути ліквідовані, повноваження – розподілені між радами громад, областей і ВРУ. Відповідні ради мають утворити виконкоми для виконання рішень рад.
  • Система органів державної влади має бути реорганізована в префектури з контрольно-наглядовими функціями та функціями представництва держави. Префектури мають бути сформовані на рівні областей та нових (більших за розмірами) районів.
  • Законодавчо має бути закріплено передачу земель з державної власності у власність громад.

Для успішного завершення реформи необхідно прийняти ряд нормативних документів (вони або вже підготовлені для доопрацювання та внесення до ВРУ, або потребують розробки з подальшим внесенням до парламенту чи КМУ):

  1. Про засади адміністративно-територіального устрою України (з доопрацюваннями та врахуванням рекомендацій незалежних експертів); реєстр. № 8051, 8-го скликання.
  2. Законопроект про зміну меж районів по областях.
  3. Законопроект про зміну меж громад.
  4. Про внесення змін до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; реєстр. № 8369, 8-го скликання.
  5. Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (нова редакція, в тому числі щодо створення виконавчих комітетів та інших повноважень ОМС).
  6. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури добровільного об’єднання територіальних громад (в тому числі щодо порядку переоб’єднання громад); реєстр. № 7467, 8-го скликання.
  7. Проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління земельними ресурсами в межах території об’єднаних територіальних громад та врегулювання інших питань у сфері земельних відносин.
  8. Про місцеві державні адміністрації (префектури).
  9. Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; реєстр. № 6403, 8-го скликання.
  10. Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» щодо оптимізації повноважень центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.
  11. Про внесення змін до Закону України «Про Столицю України – місто Київ».
  12. Проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві вибори».
  13. Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) – доопрацьованих з урахуванням досвіду за період 2014-2019 років.
  14. Проект постанови КМУ «Про методику розрахунків фінансової спроможності територіальних громад».
  15. Проект постанови КМУ щодо внесення змін до ПКМУ від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» щодо упорядкування системи організаційного та матеріального забезпечення працівників органів місцевого самоврядування.
  16. Проект постанови КМУ щодо порядку формування та публікації кластерів відкритих даних органами місцевого самоврядування.
  17. Проект постанови КМУ про впорядкування діяльності та посилення матеріально технічного забезпечення органів статистики в зв’язку з завершенням реформи Децентралізації.