Після деокупації: як формуватимуться ОТГ на окупованому Донбасі й Криму після звільнення?

Два тижні тому Міністр регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України Генадій Зубко зазначив, що потрібно розробити перспективні плани формування об’єднаних територіальних громад на тимчасово окупованих територіях Донбасу, і відбулася координаційна нарада за участі Мінрегіонбуду, Міністерства тимчасово окупованих територій, а також військово-цивільних адміністрацій Донецької та Луганської областей. На підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей сформовано вже понад 30 об’єднаних територіальних громад. Що може бути сплановано вже сьогодні в контексті децентралізації? Наскільки реалістичними є плани: уже починати думати про децентралізацію?

– Плани, які стосуються відновлення нормальної життєдіяльності на окупованих територіях, в будь-якому випадку мають бути детальними, готовими і на той день, коли українська армія відновить контроль над кордоном і уможливить безпеку на цій території, – з наступного дня має початись мирне життя. Що означає підготовка перспективних планів ОТГ – це створення нових адміністративно-територіальних одиниць, які є принципово базовими для налагодження роботи місцевого самоврядування.

Тобто замість районів, які раніше існували в Донецькій області, будуть об’єднані територіальні громади?

-Не замість районів, а замість органів місцевого самоврядування, які поки що є в тій конфігурацій, в якій були до війни і до реформ. Це не є окрема частина для Донбасу та окупованих територій. Це завершення реформи, яка вже успішно відбувається на решті території Україні. Це дуже важливо з точки зору того, щоби на момент, коли військова операція завершиться, була зрозуміла конфігурація для місцевого врядування, що робити завтра. Друге, чому це важливо, бо з цього випливають маса елементів, пов’язаних з відновленням інфраструктури. З цього випливає ще одне дуже важливе питання, яке називається вибори. Згідно Мінських домовленостей, на території після відновлення безпеки, мають пройти вибори. Це є нормальна, планова, заздалегідь підготовка до проведення вільних, чесних і відкритих виборів. І одночасно це питання того, що попередні органи місцевого самоврядування, які підтримували сепаратизм, або якимось чином не захистили своїх громадян, втрачають свої повноваження і не повинні бути легітимними на той момент.

Подібні плани формуються і стосовно Криму?

– Звичайно. Крим – це Україна і навіть у Трампа немає ніяких в тому сумнівів.

Повна версія розмови – на сайті Громадського радіо.